addendum

View Original

Kaj je nezaželen premik fokusa in kako ga ponovno uravnati?

V: Izobraževala sem se že na številnih seminarjih in delavnicah. Vedno sem bila navdušena nad mnogimi novimi idejami, ki sem jih lahko vnesla v svoje delo. Zadnje čase pa mi je vse postalo kar odveč.  Vse sem že slišala, vse že probala. Ali res ni ničesar novega več?

O: Izkušnje kažejo, da so bolj trenirani posamezniki, ki so v svojo prakso uspešno vpeljali že številne ideje, med najbolj motiviranimi ljudmi za nadaljnje učenje. Seveda tu govorimo o nadgradnji ali poglobitvi in ne zgolj o ponovitvi že osvojenega znanja. V kolikor realno ocenjujete, da ste prerasli nivo znanja, ki se podaja skupinsko, imate še vedno na voljo zelo učinkovite individualne coachinge.

Če pa niste povsem prepričani, ali je vaša ocena realna ali niti ne, je možno tudi, da se vam je dogodil neželen premik fokusa, tako imenovano “zaprtje možganov”. Kako lahko to pri sebi prepoznate? 

Čimvečkrat ujemite svoje prve miselne reakcije na podano znanje ali idejo:

 “To že vem!” nakazuje, da so vaši možgani ravnokar ustavili razmišljanje o uporabnosti znanja in posledično zadržali impulz za spremembo vedenja. O nečem nekaj vedeti žal še zdaleč ni isto kot to znanje tudi uspešno uporabljati.

“Ne bo delovalo!” je misel, ki ustavi kreativnost. Tu so vaši možgani sicer sprejeli znanje kot nekaj novega, morda celo dobrega, vendar ne tudi uporabnega. Z zavrnitvijo uporabnosti se je žal začel tudi proces pozabljanja.

Da bi svoj pogled znova pravilno naravnali, vsako tako misel zamenjajte s primernejšo:

 “Kako lahko to uporabim?” se ne ukvarja s tem ali nekaj že poznamo ali ne, temveč začenja razmišljanje o možnih aplikacijah znanja.

“Kako lahko to prilagodim svoji situaciji?” je začetek nizanja raznih idej, bodisi izpeljank osnovne ideje bodisi začetek rojstva povsem nove ideje.

Z malce pozornosti boste svoje možgane kmalu znova naravnali na “odprto”. Od tu naprej bosta vaše navdušenje in ustvarjalnost samo še rastla!

 

Avtor:  Mojca Straus Istenič